Svatba s cizincem krok za krokem – podrobný návod
Před svatbou - nutná administrativa - na matrice- obřad - pár praktických tipů navíc
První krok před svatbou:
Klidně si nejdřív vyberte termín a místo obřadu. Termín si pro jistotu zamluvte dostatečně dlouho dopředu. Hlavně v květnu a září bývá všude hodně plno.
Některé úřady nabízejí možnost rezervace termínu online, např. MěÚ Plzeň 3, pod který spadá krásná plzeňská radnice na náměstí. Svatby se tu konají v sobotu. Rezervovat můžete zde: https://umo3plzen-matrika.rsystem.cz/
Některé z možností v Praze:
Praha 1 není jen Staroměstská radnice
Staroměstskou radnici zná každý, svatbu tu můžete mít v pátek a sobotu. Možná ale neznáte Zrcadlovou kapli v areálu Klementina, kde se svatby konají podle aktuálně vypsaných termínů. Tlumočila jsem zde vždy ve čtvrtek.
Rezervace termínu:
Radnice: žádný online systém není k dispozici, termíny rezervujte na matrice mailem nebo telefonicky. Termíny se vypisují v půlce roku na rok následující: https://www.praha1.cz/potrebuji-si-vyridit/odbory/uzavreni-manzelstvi
Mimo obřadní síň: https://svatby.praha1.cz
Z vlastní zkušenosti:
Prostor Staroměstské radnice působí jako relativně malý a útulný. Nevýhodou je tu světlo. Na fotkách proti oknu za stolkem oddávajícího, kde se obvykle pár postaví na své první foto, budete špatně vidět. Fotky působí tmavě. Ale s profi fotografem to třeba zvládnete.
Zrcadlovou kapli bych osobně volila pro početnější svatby. Je to opravdu velký prostor. Pokud budete mít na svatbě jen své nejbližší, můžete si tu připadat jako sirotci v katedrále.
Praha 2 a Novoměstská radnice
Svatby se tu konají každý pátek a první a třetí čtvrtek v měsíci. Pozor: v květnu jsou obřady pouze v pátek. Další obřadní dny jsou první nebo třetí sobota v měsíci. Víc informací přímo na webu radnice: https://www.nrpraha.cz/svatby
Z vlastní zkušenosti (r. 2025):
Vrátnému tu neproklouzne ani myška. Já jsem prý zažila toho mírnějšího. Každému páru říkám, aby přišel včas. Takže přijďte včas. Pokud ale nechcete strávit půl hodinu ve vstupu a připadat si jako nebezpečný recidivista, který vyžaduje neustálý dohled, s časovou rezervou to nepřehánějte. Dál se totiž bez eskorty (matrikářky) neprobojujete.
Praha 3 a velký výběr
Možností je tu vícero, klasicky na radnici, v odsvěceném kostele v prostorách Atria druhý čtvrtek v měsíci (odpovědná matrikářka: neuwirthova.pavlina@praha3.cz), v Rajské zahradě (květen – září, v pátky) nebo v Towerparku (Žižkovská věž).
Praha 8 a svatba na zámku
Osmička se pyšní krásnou oddací síní v Libeňském zámečku, oddacím dnem je pátek. Od dubna do září navíc můžete pro obřad využít zámeckou kapli (https://m.praha8.cz/).
Z vlastní zkušenosti
Ani tady není světlo pro focení nic moc. A pokud vás bude míň, můžete si tu taky připadat ztracení.
Praha 9 a další zámek
Praha 9 má k dispozici zámek Ctěnice, sice je to trochu z ruky, zato si můžete vybrat zámecký park nebo obřadní síň.
Z vlastní zkušenosti
Nemáte rádi, když vás okukují cizí lidé?
Pozor: když zvolíte pro svůj obřad altán v zámeckém parku, za hezkého počasí se zvědavým očím nezvaných hostů nevyhnete. Park je veřejně přístupný a oblíbený.
U jiných měst a obcí potřebné informace najdete na jejich webu. Já se věnuju pouze Plzni a Praze, kde působím.
Nutná administrativa

V zásadě platí, že musíte prokázat:
- totožnost obou snoubenců,
- právní způsobilost a
- neexistenci překážek manželství.
Zní vám to komplikovaně? Zbytečně se neděste. Ale taky nečekejte, že to sfouknete levou zadní.
Na sehnání všech dokumentů, jejich ověření a soudní překlad si dejte dostatečnou rezervu. Počítejte taky s tím, že vás po první návštěvě na matrice můžou poslat domů s požadavkem, abyste ještě doplnili chybějící dokumenty.
Pojďme se teď podívat na jednotlivé body.
A) Prokázání totožnosti
Předložíte doklad totožnosti, u občanů ČR občanský průkaz, jinak pas, případně průkaz o povolení k pobytu nebo doklad totožnosti vydaný jiným státem EU, a rodný list.
B) Právní způsobilost
Předložíte doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, ten nesmí být starší 6 měsíců a pozor lhůta se počítá ke dni sňatku. Že daný stát doklad nevydává? Pak vám stačí potvrzení, že ho nevydává.
C) Neexistence překážek manželství
Jde o to prokázat, že nikdo z vás nemá v ČR ani nikde jinde žijící/ho manžela/manželku. U občanů ČR si matrikářka přečte informaci z OP, případně z registru obyvatel.
Cizinci musejí předložit:
- potvrzení o osobním stavu (a o místě trvalého pobytu). Když takové potvrzení daný stát nevydává, dokládá se čestné prohlášení.
Může vypadat například takto:


- Pokud je cizinec ovdovělý, předkládá úmrtní list zemřelého manžela. V případě rozvodu pak pravomocný rozsudek o rozvodu manželství.
Mezi další překážky manželství patří například příbuzenský vztah nebo vztah poručník-poručenec apod. mezi snoubenci nebo nezletilost.
Navíc předkládáte potvrzení o oprávněnosti pobytu na území ČR, které vydává cizinecká policie.
Pozor: nesmí být starší 7 dnů, takže ho na matriku ponesete nejdřív týden před svatbou. Tento doklad nemusí předkládat občané EU nebo jiného smluvního státu Dohody o EHP.
Ověření dokumentů a překlad
- Dokumenty vystavené v EU: Máte napůl vyhráno. Nemusíte totiž řešit ověření. Stačí jen mít ověřený překlad.
- Dokumenty z jiných zemí: Bez ověření se neobejdete. Potřebujete apostilu (u zemí, které přistoupily k dohodě o apostile, viz seznam MZV, z anglicky mluvících zemí sem patří například Británie, USA nebo Austrálie) nebo tzv. superlegalizaci (u všech zemí, které na seznamu nejsou, zařídíte si ji na velvyslanectví země, která dokument vystavila). Ověřený překlad si zařídíte až po tom, co budete mít potřebné ověření.
Na matrice
Máte už všechny dokumenty připravené a přeložené? Tak hurá na matriku!
Budete tam vyplňovat dotazník. Vedle osobních údajů se musíte rozhodnout o příjmení, které budete po svatbě užívat. Uvádíte, jaké příjmení budou užívat vaše společné děti. Pokud už spolu děti máte, rozhodujete se, jestli se tato dohoda o příjmení bude vztahovat i na ně.
Matrikářka bude kontrolovat všechny dokumenty ze seznamu výše.
Když se rozhodnete pro tlumočení svatby do jiného cizího jazyka, než je mateřština snoubence-cizince, podepisuje se zároveň prohlášení, že tento jazyk ovládá a přeje si do něho tlumočit.
Na matriku s tlumočníkem nebo bez něj?
Když cizinec nerozumí česky, měl by obecně při jednání na úřadech využívat soudního tlumočníka. Některé matriky to nevyžadují a s dorozuměním pomáhá český partner snoubence. Jiné matriky (paradoxně ty na menších městech) přítomnost tlumočníka striktně vyžadují.
Takže s tlumočníkem nebo bez? Kamarádka právnička říká, že bez tlumočníka to teoreticky může dopadnout neplatností manželství. V případě, že by cizinec, který nerozumí česky, prokázal, že nerozuměl povaze právního jednání.
Kolik stojí uzavření manželství?
Stručně: nic. Má to ale háček, nulový poplatek se na vás vztahuje, pouze pokud splníte dvě podmínky:
- oba snoubenci musejí mít trvalý pobyt v ČR a
- musíte si vybrat místo a čas, které k uzavření manželství MěÚ nebo OÚ běžně nabízejí.
Co když jeden ze snoubenců (cizinec) v ČR trvalý pobyt nemá? Poplatek bude v tom případě 3000 Kč. A když nemá trvalý pobyt v ČR ani jeden ze snoubenců (platí i pro občany Slovenska)? Připravte si 5000 Kč.
Rozhodli jste se pro svatbu v obci, která nemá vlastní matriku? Za přítomnost matrikáře u obřadu zaplatíte 1000 Kč.
Podrobnější informace o poplatcích najdete v zákoně č. 634/2004 Sb., o soudních poplatcích.
Obřad
Ve zkratce vás čeká nástup, přivítání a povinné formulace, proslov oddávajícího, slib, podpisy protokolu.
Před začátkem
Než dojde na samotný obřad, setkáte se s matrikářkou. Ta vám dá pokyny k celému obřadu a vybere si od vás a vašich svědků doklady totožnosti. Pokud si nevěsta mění příjmení, matrikářka jí ustřihne růžek občanského průkazu. (Platí i v případě, že si žena po svatbě příjmení nemění, ale má v občance uvedený rodinný stav.)
Nástup
Hosti bývají na pozicích už před příchodem snoubenců. Svatební špalírem jdou jen snoubenci, svědkové a případně družičky.
Pořadí
Zásadní pravidlo zní: Nevěsta přichází vždy naposled. Žena jde vždy po pravé ruce muže.
- Nevěstu vede otec. Pořadí bude: ženich s matkou (ta jde po jeho pravé ruce), následuje otec ženicha a matka nevěsty (ta jde opět po pravé ruce), po nich svědkové a nakonec nevěsta s otcem (nevěsta vpravo).
- Varianta bez rodičů. Nejdřív jdou svědkové. Nevěsta jde spolu se ženichem. V tomto případě jde nevěsta po ženichově pravé ruce.
- U komorních svateb (snoubenci + svědkové), kdy se nevěsta nechce ukázat ženichovi v šatech před začátkem obřadu, může jít ženich sám, být připravený před pultíkem oddávajícího nebo jít spolu se svědky. Nevěsta jde sama.
Rodiče (a hosté) si sedají. Svědkové zůstávají stát a udělají místo nevěstě. Ta se postaví po pravém boku ženicha. Svědkové si stoupnou každý za "svého" ze snoubenců.
Přichází oddávající. Někdy se jde v průvodu (oddávající, matrikářka, tlumočník), jindy je matrikářka s tlumočníkem na svém místě a přichází jen oddávající.
Obřad
Oddávající pozdraví snoubence.
Matrikářka představí oddávajícímu snoubence, někdy i svědky. Právě proto od vás zjišťuju jejich jména a případně i výslovnost předem. Pak následují povinné formulace. Matrikářka vyjmenovává vaše zákonné povinnosti, které jste museli splnit (znáte zdravotní stav, majetkové poměry atd.). A nakonec předává štafetu oddávajícímu.
Oddávající k vám pronese připravený proslov. Následuje dotaz, jestli vstupujete do manželství dobrovolně. První se ptá ženicha, pak nevěsty. Prohlásí vaše manželství za právoplatně uzavřené.
Pak si vyměňujete snubní prsteny. První navléká prsten ženich nevěstě, pak nevěsta ženichovi. První polibek. A poslední administrativa dne, podepisujete protokol. První se podepisuje ženich, pak nevěsta, svědkové, oddávající a matrikářka (tlumočník se většinou podepisuje dopředu před obřadem).
Pozor: Novomanželé se podepisují hned dvakrát, nejprve jménem za svobodna, podruhé jménem po svatbě (platí i pro muže, i když si příjmení nezměnil). Pokud by vás zajímalo, jaké možnosti máte při volbě svého (společného) příjmení, můžete se podívat tady.
A konečně gratulace. Novomanželé se otáčejí čelem k hostům, první jim gratuluje oddávající s matrikářkou, pak následují hosté.
A co tlumočník?
S oddávajícím i matrikářkou jsme předem domluvení, kdy a jak se budeme střídat. Nemusíte se bát, nebudeme si skákat do řeči. A nikomu, kdo nerozumí česky, ani kousek obřadu neuteče. Tlumočí se úplně všechno.
Malá rada: Stačí, když řeknete své ano jednou, nemusíte přitakávat na českou a pak i na anglickou verzi.
Pár praktických tipů navíc
Na co v den D nezapomenout?
Bez čeho vás neoddají:
- Ženich i nevěsta musejí mít platné doklady totožnosti.
- Musíte mít dva svědky, oba musejí mít platné doklady totožnosti, musejí být zletilí (starší 18 let).
- Když je jeden ze snoubenců cizinec, patří k "povinné výbavě" soudní tlumočník.
Nepovinná výbava:
- Prstýnky: Pokud jste se rozhodli, že to zvládnete bez nich, řekněte to matrikářce hodně důrazně. Oddávající má totiž na konci svého proslovu zakomponovanou větičku o výměně prstýnků. Takže je dobré ho varovat. I když jsou to profesionálové a když si naběhnou, umí z toho vybruslit. Příklad z jedné svatby: Oddávající začal: "A jako symbol svého sňatku si nyní vyměňte,…" následoval pohled do prázdného místa, kde bývají připravené prstýnky, "první manželský polibek."
- Hudba: Z playlistu, který mají na úřadě k dispozici, můžete vybírat na poslední chvíli. Varhanice/pianistky mají vše nacvičené a zvládnou to. Ale není lepší si vybrat v klidu dopředu?
- Kytice: Bez ní to jde taky. Ale když už ji máte, nezapomeňte ji doma, v taxíků ani nikde jinde.
- Kapesníčky: I když nemáte tendenci se běžně dojímat, tady se vám hodit můžou.
Místo
Fantazii se dnes meze opravdu nekladou. Nemusíte se nutně brát na radnici. Nemusíte se dokonce brát ani uvnitř, v budově. S trochou nadsázky si pro svůj den můžete vybrat kteroukoliv paseku uprostřed lesa daleko od civilizace.

Než se ale rozhodnete pro venkovní prostory, je dobré zvážit:
- Mokrou variantu: Počasí si bohužel nevyberete. Že vám lehký deštíček nevadí? Vašim hostům možná bude. A matrikářka s ním bude mít problém určitě. Protokol o sňatku totiž nemůže vypadat, jako byste ho omylem přeprali. Napršet do něj rozhodně nesmí.
- Vedro a pražící slunce: Není to příjemné pro nikoho. Pánové trpí v tmavém obleku, dámám hrozí rozteklý makeup a nevěstě připálená ramena.
- I když pršelo naposled před dvěma dny, nemusí být louka, trávník nebo jiný nezpevněný povrch suchý. A bílé šaty pak bílé zůstat nemusí.
A na co nezapomenout po svatbě?
Pokud si nevěsta změnila jméno a/nebo má v občanském průkazu uvedený rodinný stav, musí požádat o nový OP.
Do kdy to musíte stihnout? Do 60 dnů od uzavření manželství. OP vám totiž platí ještě 45 dnů po svatbě a dalších 15 dnů k tomu máte na podání žádosti.
Zároveň je potřeba vyměnit si pas, řidičský průkaz, průkaz pojišťovny a všechny další průkazy. Změny hlaste také všem bankám, pojišťovnám, zaměstnavateli.